KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
ANAYASA MAHKEMESİ HAKLILIĞIMIZI TEYİT ET
ENGELLERİ AŞMAK HEPİMİZİN GÖREVİ...
ASGARİ ÜCRET: 2.057 TL, AÇLIK SINIRI: 2.
Hapisane ve Ahlaki Gelişme

Hapisane ve Ahlaki Gelişme

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 12:44:20 eklenmiştir. 1128 kez okunmuştur.
Yazar : Sıtkı BAYHAN


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 Hapsetme, yanlış yapanları cezalandırmak ve vatandaşları onlardan korumak için kullanılan bir cezalandırma biçimidir. Ancak hapishane sisteminin altında yatan ilke bireyi toplumun uyum sağlayan ve uygun parçasına dönüştürmek için yetiştirmektir. Hapishaneler, belirli süreler için hapsedilenler üzerinde böyle bir etki göstermekte midir? Kanıtlar böyle olmadığını düşündürecek kadar güçlüdür. 

Mahkumlar yalnızca özgürlüklerinden değil, yeterli bir gelirden, aile ve dostları ile birlikte olmaktan, cinsel ilişkilerden, kendi giysileri ile kişisel eşyalarından da uzaktadırlar. Genellikle aşırı kalabalık koşullarda yaşarlar ve gündelik yaşamlarını katı disiplin koşulları altında sürü halinde geçirirler. 

Bu koşullarda yaşamak, hapishanelerdeki tutukluların davranışlarını dışarıdaki toplumun normlarına uydurmalarını sağlamaktan çok onların dışarıdaki toplumdan kopmalarına yol açmaktadır. Tutuklular dışarıdaki yaşamdan oldukça farklı olan bir çevreye uyum sağlamak zorundadırlar ve hapishanede öğrendikleri alışkanlıkların ve tutumların çoğu edinecekleri varsayılan alışkanlık ve tutumlara karşıdır. Örneğin sıradan vatandaşlara kin duymaya başlayabilirler, şiddeti olağan bir şey olarak kabul etmeyi öğrenirler, azılı suçlularla özgür kaldıklarında kullanacakları ilişkiler kurarlar ve daha önce hakkında pek az şey bildikleri suç becerilerini öğrenirler.

Bu yüzden, sabıkalılık oranlarının daha önce hapishanede yatmış olanların yasalara karşı gelmeyi sürdürmesi rahatsız edecek kadar yüksek olması şaşırtıcı değildir. İstatistik yapılacak olursa hapis cezasını çektikten sonra serbest bırakılan bütün erkeklerin %60'ından fazlası ilk suçlarından sonraki 4 yıl içinde yeniden tutuklanmaktadır. 

Hapishaneler tutukluları ıslah etmekte pek başarılı görünmüyorlarsa da insanları suçtan uzak tutmayı başarıyor olmaları olanaklıdır. Hapishane yaşamının kötülüğü bizzat hapiste yatanları suçtan caydırmasa da ötekileri bundan alıkoyabilir. Hapishaneleri özenle kötü yerler haline getirmek olasılıkla potansiyel suçluları caydırmaya yardımcıdır. Fakat bu da hapishanelerin ıslah etme hedeflerini gerçekleştirmelerini oldukça güçleştirmektedir. Ancak hapishane koşulları daha az kötü hale geldikçe hapsetmenin caydırıcı etkisi de daha az olacaktır.


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Sıtkı BAYHAN Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 2015TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
, teste,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim