KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
ANAYASA MAHKEMESİ HAKLILIĞIMIZI TEYİT ET
ENGELLERİ AŞMAK HEPİMİZİN GÖREVİ...
ASGARİ ÜCRET: 2.057 TL, AÇLIK SINIRI: 2.
Cezaevi’nde 36 Yıl Çalışmak

Cezaevi’nde 36 Yıl Çalışmak

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 12:32:38 eklenmiştir. 5195 kez okunmuştur.
Yazar : Hasan ONBAŞI


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

Gece vardiyasında çalışmak, kişisel kalıcı sorunlar yanında yüksek oranda ikinci tip diyabet, kalp krizi ve kanser riskini de arttırıyor. İngiltere'nin Surrey kentindeki Uyku Araştırma Merkezi gece vardiya'sının insan vücudunda moleküler düzeyde değişikliğe sebep olduğunu ortaya çıkardı. Uzmanlar gece uyanık kalmak yüzünden meydana gelen hasarın oranı, hızı ve şiddetinin büyük bir sürpriz olduğunu söylüyorlar. İnsan vücudunun kendi doğal bir ritmi var. Bir diğer deyişle vücut saati gece uyumak gündüz de etkin olmak için ayarlı. Fakat gece uyanık kalmak vücuttaki denge üzerinde derin etkiler oluşturuyor. Uykusuzluk hormonları, vücut sıcaklığını, atletik yetenekleri, ruh hali ve beyin fonksiyonlarını değiştiriyor. Uyku Araştırma Merkezi'nin yaptığı çalışma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlandı. 22 kişi üzerinde yapılan çalışma gece vardiyasının vücudun normal fonksiyonlarında değişikliğe sebep olduğunu ortaya koydu. Kan testlerine göre genlerin yüzde 6'sı günün belli zamanlarında daha etkin ya da daha pasif olarak ayarlanmış durumda. Uyku düzensizliği yüzünden ritmik genlerin yüzde 97'si uyumlu çalışma özelliğini yitiriyor. Çalışmaya katılan araştırmacılardan Dr. Simon Archer bu verinin jet lag (uzun uçak yolculukları sonrası yaşanan sersemlik) olan ya da düzensiz bir vardiyada çalışan insanların kendilerini neden kötü hissettiğini açıkladığını söylüyor.

Vardiyalı çalışanlar sık görülen rahatsızlıklar;

1. Sürekli olarak yorgunluk hissi vardır. Bunun nedeni ise gündüz uykusu daha kısadır. Gündüz tam olarak insan uykusunu alamaz. Bunun nedeni ise başta da belirttiğimiz gibi insan beyni gece uykusuna programlanmıştır. 

2. Devamlık olarak yalnızlık ve depresyon sıkıntısı vardiyalı çalışanların en büyük sorunlarından biridir. Vardiyalı çalışmak insanı birçok sosyal aktiviteden uzak tutar. Sosyal ilişkiler kurabilmek için bir ortam oluşturmayı güçleştirir bu da insanı yalnızlaştırır ve eş, dost akrabadan uzaklaştırır. 

3. Vardiyalı çalışanların gece uykularını alamamaları ve daha birçok gereksinimleri karşılayamamalarından dolayı bağışıklık sistemleri zayıflar bu da grip vs. başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanma konusunda daha yatkın olurlar.

4. Vardiyalı çalışanların görülen rahatsızlıkları kısaca belirtmek gerekirse bunlar; sindirim sistemi bozuklukları, şişmanlık, kalp rahatsızlıkları, adet bozukluğu gibi şeyler sayabiliriz. Ayrıca yapılan araştırmalarda gece çalışanlar daha çok trafik kazası yapmaktadır. 

 

 Tabi ki insanlar bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmeleri için çalışmak zorundadır. Gece  çalışanların daha zor şartlarda çalıştıkları bir gerçek. Vardiya çalışanlara uzmanlar 'vardiya çalıştığınız işi uzun vadeli düşünmeyin' şeklinde tavsiyede bulunuyor.

 Önde gelen ülkeler, cezaevleri gibi bireysel stresin üst düzeyde olduğu çalışma alanlarının ayrımını yıllar önce yapmış. Fiziksel olarak vardiya çalışmanın etkilerini zaten yukarıda ayrıntılı olarak belirttik.

Cezaevlerinin bireyleri fiziksel ve psikolojik olarak etkilediği bilimsel bir gerçektir. Tabi ki bu tespiti bu mısralarda ben belirlemedim. Bu tespit uzmanlar tarafından bilimsel araştırmalar sonunda ortaya kondu.

 Bu ülkede bizi yönetenlerin bu bilgileri göz önünde bulundurmadığı net bir gerçekdir. Bu iddiamı kanıtlamak için ayrıntılı araştırma yapmama gerek duymuyorum.  Cezaevinde çalışan kamu görevlisinin emeklilik yaşının altmış olduğunu, yani 24 yaşında gardiyan olmuş bir kişinin 36 yıl vardiya çalışmak zorunda olduğunu söylemek yeterlidir. Bizi temsil ettiğini iddia edenler, bu anlayışı düzeltme yolunda hiçbir adım atmamaktadırlar. Bizlerin yanlışı düzeltme yolunda birlik içinde olmamız gerekmekdedir.


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Hasan ONBAŞI Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 2015TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim