KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
ÇOCUKLARA KARŞI HEPİMİZ SORUMLUYUZ
ASILSIZ İDDİALAR KARŞISINDA ÜYELERİMİZİN
SENDİKAL PLATFORM'DAN HÜKÜMETE KARŞI PRO
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
3 Boyutlu Yazıcılar

3 Boyutlu Yazıcılar

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 12:24:10 eklenmiştir. 4619 kez okunmuştur.
Yazar : Ahmet KATRANCIOĞLU


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yazının başlığına bakıp bunun bir teknoloji yazısı olduğunu düşünebilirsiniz. Hele de teknolojiyi yakından takip ediyorsanız daha bir meraklanmış da olabilirsiniz. Ancak bu yazıda 3 boyutlu Yazıcılar (3D Printer) ile yaşanacak olan yeni üretim şekillerine ve bu üretim şeklinin insan gücü - emek ilişkisini nasıl değiştireceğini irdeleyeceğim.

Öncelikle 3 Boyutlu Yazıcılar nedir ve nerelerde kullanılır biraz açıklayalım.3 Boyutlu Baskı için kullanılan bu yazıcılar, sanal ortamda tasarlanmış olan nesnelerin günümüzde yaygın olarak sert plastik kullanılarak katmanlar halinde basılması için kullanılırlar. İlk 3 Boyutlu Yazıcı(3B Yazıcı) 1984 yılında üretilmiş olmasına karşın son yıllarda adını sıkça duymaya başlamamızın sebebi ise gerek teknolojik gelişmelerin üretim maliyetini düşürmesi gerekse yeni üretim seçeneklerinin aranmasıdır. 

3B yazıcılar ile yapabileceklerinizin sınırları sadece hayal gücünüze kalmıştır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan sert plastik hammadde ile yapılan ürünlerin yanı sıra 

pek çok kullanım alanı olan 3B yazıcılar ile ilgili çok daha önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bunlardan bir tanesi insan organlarının tam işlevsel kopyalarının yapılmasıyken bir diğeri de NASA tarafından yapılan ve özellikle astronotlar için tasarlanan yiyecek basan yazıcılardır.

Yukarıdakilerden de anladığımız gibi gelecekte 3B Yazıcılar ihtiyacımız olan tüm organik veya inorganik nesnelerin basılmasında kullanılacaktır. Metal baskı yapan 3B Yazıcılaryedek parçalardan mutfak gereçlerine kadar geniş bir yelpazede kullanılırken, ahşap ve plastik ile basılan ürünler de diğer tüketim nesnelerini sağlayacaktır. Bir sonraki adımda restoranlarda yiyecekler bilgisayardan girilen bir program ile hazırlanıp otomatik fırınlarda pişirilecektir, diyaliz hastası bir birey için onun DNA'larından kopyalan bir böbrek basılıp hastaya nakledilecektir. 

Yazının, fantastik bir bilim kurgu romanına dönüştüğünü düşünüyorsanız, şu anda bir akıllı telefon ile yataktan kalkmadan neler yapabileceğinizi hatırlayın. Banka ödemelerinizi, uçak ve otel rezervasyonlarınızı yapabilir, evinize kahvaltınızı çağırıp akşama kendinize thai masaj satın alabilirsiniz. Hatta isterseniz Green Peace için bağışta bulunup, yeni bir çift ayakkabı satın alabilir, ödemeyi de sanal kredi kartınızla yapabilirsiniz. İyi de 3 boyutlu yazıcıların iş gücü ve emekle ilişkisi nedir diyorsanız yazının ikinci kısmına geçebiliriz.

3 Boyutlu yazıcıların yaygın şekilde kullanılması ile mal üretiminde keskin bir maliyet düşüşü yaşanacaktır. Bu maliyet düşüşleri kitlesel üretimin gerektirdiği kalıp ve çoklu üretim dahil, depolama ve nakliye maliyetlerini çok daha uygun fiyatlara geriletecek, böylece ucuzlayan ürünler daha çok tüketilir duruma gelecektir. Örnek vermek gerekirse, gözlük çerçevesi satan bir dükkan, sadece 3B yazıcı ile hammaddesini kullanarak size binlerce ürün sunabilecek, o ürünler henüz yapılmadığı için onlara bir ödeme yapmamış, onları kargo ile getirtmemiş, depolama ve gümrük işlemleri için masraf yapmamış olacaktır.Buradan oluşan maliyet düşüşüne bir de bu işlemleri yerine getiren “kalifiye elemanlara”  bir başka deyişle ara elemanlara da ihtiyacı kalmayacağını düşünürsek birim maliyetler çok aşağılara inecektir.

Dünyanın hızla artan nüfusunu göz önüne alındığımız zaman, eğitimin paralı olduğu ve her geçen gün daha az insanın kaliteli eğitime ulaşabildiğini düşünürsek “ara elemanların” bugünkü iş alanlarını kaybederek daha çok hammadde üretimine yönelecekleri, tarım işçiliği ve maden işçiliği başta olmak üzere,  kalifiye elemana ihtiyaç duyulmayan bu işlerde daha kötü koşullarda daha düşük ücretlerle daha uzun süreler çalışmak zorunda kalacakları gün gibi aşikârdır. Kalifiye eleman gerektirmeyen bu işlerde her zaman çalışacak fazladan eleman olacağı düşünülürse örgütlenmeye ve sendikalaşmaya karar veren çalışanların işten durdurulacağı ve yerine yeni elemanlar alarak örgütlülüğün de ortandan kaldırılacağı çok uzak olasılıklar değildir. Ayrıca burada bahsettiğim kaliteli eğitim ile Üniversite, lisansüstü veya doktora gibi eğitim aşamalarını kastetmiyorum. Zira bu eğitimleri almış birini de kaliteli eğitim almış biri olarak addetmek çoğu durumlarda mümkün değildir.

Sonuç olarak insanoğlu, kendi yarattığı teknoloji canavarını kapitalist tüketim güdüsüyle harmanlayıp yeni ve ucuz bir üretim ilişkisi yaratabilecek potansiyele sahiptir. Böylece kàrlılıklar çok yüksek rakamlara çıkarken sömürü ise belki de sanayi devriminden bu yana görülmemiş bir aşamaya geçecektir.


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Ahmet KATRANCIOĞLU Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 29 Mart 2016TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim