KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
ZAMLAR İÇİN BAŞBAKANLIĞA SİYAH ÇELENK!
BASIN EMEKÇİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI İY
ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINA DA EŞEL MOBİL
“HALK DA ÇALIŞANLAR DA BUNU HAK ETMİYOR”
"REFORM ÖNCE ZİHNİYETLERDE OLMALIDIR"
Eğitimde Süreklilik

Eğitimde Süreklilik

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 12:09:11 eklenmiştir. 6362 kez okunmuştur.
Yazar : Mazeffer SEVİM


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

         

 

Öğrenmenin sınırı yok. Yaşam her gün yeni sorun ve sorularla devam ediyor. İnsanoğlu önüne çıkan tüm sorunları çözebilmek ve deneyimlerini ileriye taşıyabilmek için bilgi ve birikimini arttırmak çabasıyla yazıyor kaydediyor. Yaşanmışlıklar ve deneyimler bir sonraki kuşaklara aktarıldıkça hem anlamını buluyor hem de sorunların çözümlenmesini kolaylaştırıyor. Saklanan bilgi ve gelişmelerin hiç kimseye faydası yok. Bilgi ne kadar paylaşılırsa o denli çoğalıyor.

        Eğitim her alanda olduğu gibi emek cephesinin de olmazsa olmazlarındandır. Kapitalist sistemin her cepheden ideolojik bombardımana tutarak bilinçlerini bulanıklaştırdığı emekçilerin kendi cephesinden bu kuşatmayı parçalamak için iradi bir şekilde bütün olanaklarını kullanarak kendisini eğitmenin yollarını bulması ve her fırsatı değerlendirmesi gerekmektedir. Emek cephesi kendini teorik ve tabii ki pratik olarak geliştiremediği müddetçe sistem karşısında yenilmeye ve bu sömürü düzeni içerisinde var olma mücadelesi vermeye mahkum olacaktır.

         Yeni bir dünyayı kurabilmenin en önemli unsurlarından biri eğitimdir. Toplumu nereye götürmek istiyorsanız isteyin eğitim vermek zorunlu bir adım olarak önünüzde duruyor olacak. Eğitim varmak istediğiniz hedefin net olmasına,  o hedefe gitme kararlılığı ve iradesine sahip olmanıza bağlı olarak şekillenen bir süreçtir.Ne yapmak istediğini bilmeyen hedefi olmayan topluluklar hiçbir başarı elde edememişlerdir.

        Bilgi insanın içindeki korkuyu söker atar. Kafamızdaki soru işaretleri azaldıkça yaşamın önümüze çıkardığı güçlüklerin üstesinden o kadar kolay gelebiliriz. Bilmediğimiz şey her zaman içimize korku salar. Korkularımızın bizi götüreceği yer her zaman karanlıktır. Aydınlanan beyinler gizemli bilinmezliklere de ışık tutar. Bilgi korkunun panzehiridir.

       Eğitim yaşamdır. Hayatın her alanında insanca bir yaşam sürdüre bilmek için eğitilmek ve eğitmek zorundayız. Öğrenirken öğretmek bilgiyi paylaşmak eğitim sürecinin iki bütünleyen unsurudur.

        Sendikaların mevcut durumlara ve gelişmelere uyum sağlayabilmesi kendilerini günün koşullarına göre eğitme yetenekleri ile doğru orantılıdır. Eğitim toplumun gelişme ve değişim düzeyine, toplumsal ve sendikal bilincin seyrine göre düzenlenmeli ve geliştirilmelidir. Günün koşullarına göre yapılmayan eğitim çalışmaları ancak yerimizde sayarak gerilememize neden olur.

       Eğitim, Sendikal faaliyetin doğrudan bir parçası ve mutlaka yapılması gereken bir faaliyetidir. Bu görev aksatılmamalı ve yapılmaması eleştirel bir konu olmalı yani acımasızca eleştirilmelidir. Sendikal eğitimin okuma tartışama ve yazma bölümünü sendikal bir faaliyet değilmiş gibi yanlış bir düşünce tarzı oluşmamalı. Sendikal eğitim ve alanlarda yapılan pratik çalışma birbirini tamamlayan sendikal faaliyetin iki ayağıdır. Bunlardan birinin önemsenmemesi    mücadelenin gücünün zayıflamasına sebep olur.

         Sendikal eğitimin hem emek mücadelesinde hem de toplumsal mücadelede bu kadar büyük bir önemi olduğu halde neden eğitimde süreklilik sağlayamıyoruz? Önümüzdeki engeller nedir? Hemen aklımıza gelen birkaç cevap verebiliriz. Birincisi eğitimin sendikal ve toplumsal mücadeledeki önemini bilince çıkarmamak içselleştirmemek, ikincisi genel olarak yaşamımızı etkisi altına almış olan kendiliğindencilik ve ertelemecilik, üçüncüsü de planlı programlı disiplinli bir yaşam ve çalışma düzeni oturtmada yaşadığımız sıkıntılar, yani rahatımızdan taviz vermemek. Bu örnekleri ve nedenleri çoğaltmak oldukça kolay.

         Her şeyi bildiğini düşünen birisi aslında hiçbir şey bilmediğinin farkında değildir. Bilmediğimiz ve öğrenmemiz gereken o kadar çok şey var ki hepsine birden

yetişmemizin imkanı yok. Ama önemli olan eğitim

üzerene kafayorup, bu konudaki eksikliklerimizi

tamamlayarak, düzenli bir eğitim yapmanın

önündeki engelleri kaldırmaktır. Bu alandaki

boşlukları doldurup eğitime süreklilik

kazandırmaktır.


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mazeffer SEVİM Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 29 Mart 2016TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim