KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
ZAMLAR İÇİN BAŞBAKANLIĞA SİYAH ÇELENK!
BASIN EMEKÇİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI İY
ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINA DA EŞEL MOBİL
“HALK DA ÇALIŞANLAR DA BUNU HAK ETMİYOR”
"REFORM ÖNCE ZİHNİYETLERDE OLMALIDIR"
Hükümet göç yasasına kaynak gösterdi!

Hükümet göç yasasına kaynak gösterdi!

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 12:04:37 eklenmiştir. 5380 kez okunmuştur.
Yazar : Devrim BARÇIN


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

Vergi genel tanım itibari ile devletin veya devletten aldığı yetkiye dayanan kamu tüzel kişilerinin, geniş anlamdaki faaliyetlerinin gerektirdiği harcamaları karşılamak ve kamu hizmetlerinin gereklerini yerine getirmek gayesiyle, ekonomik birimlerden (bunlar gerçek veya tüzel kişiler olabilir) kanunda öngörülen esaslara uymak kaydıyla ve hukuki zorlama altında özel bir karşılık vaadi olmaksızın geri vermemek üzere aldıkları para tutarlarıdır.

Verginin genel tanımından da anlaşılacağı üzere vergi vermek hukuki bir zorunluluk olup bu zorunluluğa uymayanlar suç işlemiş kabul edilmektedir. Ülkemizde bu suç yıllardır sermaye kesimi tarafından işlenmekte ancak hükümetler bu suçu işleyenleri bir türlü cezalandıramamaktadır. 

CTP-DP hükümetinin yasa gücünde kararname ile yürürlüğe koyduğu Vergi Affı ile bu suçun yıllardır işlendiği ve bu sebeple mali disiplinin bozulduğu resmi açıklamalar ile deşifre olmuştur. Başbakan Sn. Özkan Yorgancıoğlu  5 Kasım 2014 tarihinde Bakanlar Kurulu öncesi yaptığı açıklama ile 7 bin 342 vergi mükellefinin vergi affı için başvurduğunu; vergiyle ilgili başvurulardan 50 milyon TL; 2.7 milyon TL'si kayıttan düşen araçlar olmak üzere motorlu araçlarla ilgili başvurulardan da 7.8 milyon TL gelir sağlandığını ve vergi affı kararnamesi ile vergi mükelleflerinin 174 milyon TL ödemek için kayıt altına girdiğini ifade etmiştir. 

Bu durum da bize göstermektedir ki 7 bin 342 vergi mükellefi devlete toplam 231.8 milyon TL ödemediğini kabul etmiş ve bu miktarı ödemeyi devlete taahhüt  etmiştir. Bu rakamlar ülke bütçesi için inanılmaz rakamlar olup yıllardır bütçe açığımız var; bunun da sebebi kamu sektörüdür diyenlere şamar gibi bir tokat olmuştur. Her fırsatta GÖÇ Yasasının kaldırılması için kaynak yok diyenler aslında yıllardır üzerlerine düşen vergi toplama görevini yerine getirmedikleri için kaynak sıkıntısı yaşandığını Sn. Özkan Yorgancıoğlu'nun açıklamaları ile kabul etmiş oldular. 

Bugün GÖÇ Yasasının kaldırılması için ihtiyaç olan miktar 2 bin 138 kişi için 33 milyon 248 bin iken bu yasanın kaldırılması ile mali disiplin bozulacaktır diye açıklama yapan Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın temsil ettiği büyük bir kesmin suç işleyerek ve bunu da vergi affı ile beyan edip bu suçu işlediğini kabul edenlerin devletten çaldığı rakam 231.8 milyon TL'dir.

Hükümet yapmış olduğu açıklama ile GÖÇ Yasasının kaldırılması için kaynağı kendisi göstermiştir. Elde edeceği 231.8 milyon TL'lik vergi gelirinin sadece  %14.35'i ile GÖÇ Yasasını kaldırabilir ve geriye kalan 198.5 milyon TL ile de özel sektöre ve özel sektör çalışanlarına kaynak aktarabilir.

Tabii ki bu sorunların çözümü sadece rakamlardan geçmemektedir. Esas olan sorunu çözme niyeti ve bu sorunları çözerken izlenen ideolojik yaklaşımdır. Dolayısı ile hükümetin büyük ortağı  CTP kendi geleneği ve tabanı ile bir sınav içerisindedir. Ya emeğin partisi olduğunu tüm topluma gösterecektir ya da sermayenin yanında yer alıp emekçileri terk edecektir.


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Devrim BARÇIN Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 29 Mart 2016TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim