KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
KTAMS ESKİ BAŞKANI KAYIP ŞEHİT İBRAHİM R
SENDİKAL PLATFORM: YARGIYA YAPILAN SALDI
YENİ HÜKÜMETİN ÇALIŞMA BAKANINDAN OLUMLU
SENDİKAL PLATFORM’DAN HALKA TEŞEKKÜR…
YARIN 'BARIŞ VE DEMOKRASİ YÜRÜYÜŞÜ' DÜZE
Adama göre iş değil, işe göre adam

Adama göre iş değil, işe göre adam

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 11:59:37 eklenmiştir. 4630 kez okunmuştur.
Yazar : Güven BENGİHAN


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

Ülkemizde 1974 yılından sonra oluşan kamu yönetimi partizanlık ve adam kayırma üzerine şekillenmiştir. Kamu yönetiminde bilgi, nitelik ve uzmanlık aranan bir kriter değildir.  

Geri kalmış  ülkelerde yöneticiler, insanı değersiz, köle ve kendi egemenliklerini devam ettirmek için yaratılmış hizmetkarlar olarak görürler ve Dünyanın merkezinin yönettikleri yerin olduğuna inanırlar.

Gelişmiş ülkelerin yöneticileri ise, insana değer verir, onların mutluluğunu ön planda tutar ve devleti insanların hizmetinde görürler. Gelişmiş ülkelerde personel seçimi tamamen bilimsel yöntemlerle yapılmaktadır. Yöneticiler kendi alanlarında uzman ve bilgili kişilerden seçilmektedir. Yöneticiler için işe en uygun personel istihdam etmek çok önemlidir. Personel seçerken kurumun amaçlarına ve hedeflerine ulaşabilmesi için en iyi personeli istihdam ederler. Çünkü kurumun başarı ve başarısızlığı bunlara bağlıdır. Adama göre iş değil işe göre adam prensibi geçerlidir. Tüm bu açıklamalardan sonra ülkemizin genel durumuna baktığımızda, durumumuzun geri kalmış ülkeler pozisyonunda olduğunu görüyoruz.

Ülkemizde yönetici pozisyonunda bulunan kişilerin bir çoğu atandıkları kurumlarla alakalı uzmanlığı ve bilgisi olmayan kişilerdir. Bu yaratılan düzende yöneticilerin için bizim partili veya akraba olması bir de aldığı talimatlara uyması en önemli kriterdir. 

Bu şekilde atanan  yöneticilerin ne toplumuna ne de ülkesine faydalı olması beklenemez. Bu kurulan düzende   işe alınmalarda da  terfi, nakil gibi işlemlerde de partili olma, eş dost, hatır ön plandadır. Eğitim,bilgi liyakat bir anlam ifade etmemektedir. 

Çıkara dayalı kurulan bu statüko çok başarılı ve uzman kişileri acımasızca harcamıştır. Gençlerimizi ülkelerine küstürerek geleceklerini yabancı ülkelerde aramanın yollarını açmıştır. 

Statükocuların tek amacı koltuklarda daha uzun süre oturmak ve yandaşları ile birlikte nemalanmaktır. Ülkenin, toplumun kaliteli bir şekilde hizmet alması, adil ve demokratik bir düzen kurulması düşünceleri arasında yer almamaktadır. Her fırsatta yaratıcısı oldukları kamu yönetiminin çöktüğünü, verimliliğin düştüğünü belirterek kamu reformu adı altında yasal bir düzenleme yapılması gerektiğini söylüyorlar fakat söylemleri ile yaptıkları arasında dağlar kadar farklı uygulamalar yapıyorlar. 

Sonuç olarak bu statükoyu yaratanların ve yaşatanların, reformu önce kafalarında yapmaları gerekmektedir. 

 

 

 


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Güven BENGİHAN Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 2015TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim