KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
ÇOCUKLARA KARŞI HEPİMİZ SORUMLUYUZ
ASILSIZ İDDİALAR KARŞISINDA ÜYELERİMİZİN
SENDİKAL PLATFORM'DAN HÜKÜMETE KARŞI PRO
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
MERKEZ BANKASI YÖNETİMİNDEN CEVAP BEKLİYORUZ

MERKEZ BANKASI YÖNETİMİNDEN CEVAP BEKLİYORUZ

  Bu haber 26 Subat 2018, Pazartesi 13:52:41 eklenmiştir. 1482 kez okunmuştur.
MERKEZ BANKASI YÖNETİMİNDEN CEVAP BEKLİYORUZ Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) KKTC Merkez Bankası’ndaki Vekaleten Atamalarla İlgili, Banka Yönetim Kurulu Geri Adım Atmadığı Takdirde, Gelecek Hafta Eylem Başlatacağı Uyarısında Bulundu.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KTAMS bugün, KKTC Merkez Bankası’nda yapılan “vekaleten atamaların” usulsüz olduğu gerekçesiyle Merkez Bankası önünde basın açıklaması yaptı.
 
Sendika Genel Sekreteri Güven Bengihan tarafından okunan basın açıklamasında, KKTC Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun, Haziran 2017’de, Anayasa ve KKTC Merkez Bankası Yasası’na aykırı olarak düzenlenen birimlere, münhal açılmadan ve sınavsız atamalar yaptığı, bahse konu atamaların kişilere makam sağlama amacıyla yapıldığı iddia edildi.
 
Basın açıklaması şöyle:
Sendikamızın daha önceki açıklamalarında da kamuoyunun bilgisine getirdiği üzere, KKTC Merkez Bankası’nda 2017 Yılının Haziran ayında alınan idari kararlarla, hem Anayasaya hem de yürürlükteki 41/2001 sayılı KKTC Merkez Bankası Yasasına aykırı olarak düzenlenen birimlerin müdürlüklerine münhalsiz ve sınavsız asaleten atamalar yapılmıştır. Kurumun işlevselliğiyle ilgili ihtiyaçlar bahane edilerek, ancak fiiliyatta kişilere makam sağlama amacına yönelik olduğu görülen söz konusu hukuka aykırı karar ve uygulamalara karşı sendikamız, bir taraftan gerekli hukuk mücadelesini başlatırken diğer taraftan da Banka yönetimiyle iyi niyet çerçevesinde diyaloğu sürdürerek sonuç almaya çalışmıştır.
 
Üzülerek belirtmek isteriz ki, geçen yaklaşık sekiz aylık sürede ortaya koyduğumuz tüm iyi niyetli ve yapıcı çabalarımıza, uyarılarımıza ve verilen sözlere karşılık, Banka Yönetim Kurulu bizlere aynı iyi niyeti göstermemiş ve alınan keyfi atama kararlarının devamı niteliğinde sınav yapılmasına yönelik gerekli düzenleme yapılmadan 23 Şubat Cuma günü yeniden vekaleten atama kararları almaya devam etmiştir.
Bu çerçevede sorunların çözümü adına bugün sabah Başbakanımız Sn. Tufan Erhürman ile sendikamız KTAMS temsilcilerinin ve Merkez Bankası Başkan Yardımcısının da yer aldığı bir toplantı gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen bu toplantıda Merkez Bankası Yönetim Kurulunun almış olduğu kararları bu hafta içerisinde tekrardan değerlendirmesi hususunda hem fikir olunmuştur.
 
Sendikamız KTAMS, bu sabah Başbakanlıkta gerçekleştirilen toplantıya binaen Merkez Bankası’ndan gelecek kararı bekleme noktasında karar üretmiştir.
 
Uzlaşı noktasında Merkez Bankası Yönetim Kurulu tarafından bu hafta içerisinde bir karar üretilmediği takdirde her türlü eylem ve hukuki mücadeleyi sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine getirir, Merkez Bankası Yönetim Kurulunu Bankanın geleceği adına yasalara uymaya davet ederiz.
 
KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, yaptığı konuşmada, Banka’da yapılan vekaleten atamalarla hukuksuzluk yaratıldığını söyledi ve Başbakan Tufan Erhürman’a gelişmelere müdahale ettiği için teşekkür etti.
 
Kaptan, Banka Yönetim Kurulu’nun konuyla ilgili geri adım atmadığı takdirde, gelecek hafta hukuksal mücadele başlatacakları uyarısında bulundu.
 
Genel Sekreter Bengihan, TAK’a yaptığı açıklamada, KKTC Merkez Bankası’nın sınav tüzüğü bulunmadığını, dolayısıyla atamalar için sınav yapılmasının mümkün olmadığını, sınav tüzüğüyle ilgili banka yetkilileri ile yapılan görüşmeler sonrasında bir gelişme yaşanmadığını kaydetti.
 
TAK


  ,
Facebook Facebook   Google Google  

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 29 Mart 2016TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim