KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
ANAYASA MAHKEMESİ HAKLILIĞIMIZI TEYİT ET
ENGELLERİ AŞMAK HEPİMİZİN GÖREVİ...
ASGARİ ÜCRET: 2.057 TL, AÇLIK SINIRI: 2.
SENDİKAL VE SİYASAL POPÜLİZME KARŞIYIZ

SENDİKAL VE SİYASAL POPÜLİZME KARŞIYIZ

  Bu haber 21 KASIM 2017, SALI 16:03:44 eklenmiştir. 1708 kez okunmuştur.
 SENDİKAL VE SİYASAL POPÜLİZME KARŞIYIZ KTAMS, Dün Olduğu Gibi Bugün De Anayasa Ve Yasalara Aykırı Hiçbir Uygulamayı Sırf Çalışanı Üye Yazmak Adına Savunmak Gibi Bir Hareket Içerisinde Olmayacak Ve Gerek Sendikal Gerekse Siyasi Popülizm Yapmayacaktır.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Seçim kararı alınmasıyla  UBP-DP  hükümeti kötü yönetimine ve icraatlarına yenilerini ekleyerek devam etmekte, geçmişte olduğu gibi  umut tacirliği yapmaktadır.
          UBP-DP Hükümetinin bu dönemde hazırladığı birçok yasa büyük bir rekorla  Anayasa Mahkemesinden geri dönmüştür.  Doktorlar için hazırlanan, umut tacirliğinin ürünü   “Sağlıkta Döner Sermaye  Yasası”  birçok sivil toplum örgütünün bu yasanın Anayasa Mahkemesinden geri döneceği konusundaki uyarılarına rağmen  meclisten geçirildi. Sonuç ortada yasa Anayasa Mahkemesinden geri dönmüştür. Yaşananlardan ders çıkarmayan UBP-DP Hükümeti seçim kazanma telaşı ile bu kez de  Geçicilerin Kadrolanması Yasası’nı Meclisten geçirdi.  Ülkemizde geçici sorunu olduğu bir gerçekliktir.  Sendikamız KTAMS bunu bilerek  Anayasaya aykırı olmayan ve geçici çalışanlara iş güvencesi  sağlayacak bir yasa tasarısı hazırlayıp  sivil toplum örgütleri ve siyasi partilere anlatmış ve meclise sunulmasını sağlamıştır.
          20 Kasım 2017 tarihli Meclis oturumunu tüm  toplum olarak   utanarak izledik. Tamamen seçimlere yönelik bir popülüzim örneği sergilenmiştir. UBP ve DP başkan ve milletvekilleri meclis kürsüsünden yaptıkları konuşmalarda bir taraftan bu yasanın Anayasaya aykırı olduğunu, geçicilerin fazla ümitlenmemesi gerektiğini  ifade ederken diğer taraftan  da yasaya olumlu oy vermişlerdir. Bu yapılanlar 1017 geçici çalışana  ve ailelerine karşı bir umut tacirliğidir.
 
          Tüm bu yaşananları  değerlendiren sendikamız KTAMS şu hususları çalışanlarımızın ve kamuoyunun bilgisine getirmeyi bir borç bilir:
 
•         Bu yasa önerisi ile aynı içeriğe sahip olan ve Cumhuriyet Meclisi'nin 4.3.1997 tarihli birleşiminde kabul edilerek Resmi Gazete'de yayınlanmak üzere 5.3.1997 tarihinde Cumhurbaşkanlığı'na sunulan "Geçici Personelin Kadrolanması (Özel Kurallar Yasası)", Anayasa Mahkemesi tarafından (2/1997) anayasaya aykırı bulunmuştur.
         
•         Anayasa Mahkemesinin  kadrolamayı anayasaya aykırı bulurken yaptığı tespit büyük önem arz etmektedir. Anayasa Mahkemesi ilk atamalarda ödevin gerektirdiği niteliklerden başka hiçbir ayrım yapılamayacağını, geçici personel statüsünün “ödevin niteliklerinden” olamayacağını açık bir şekilde belirtmiştir.
 
•         Yine Anayasa Mahkemesi yasa ile getirilmek istenen düzenin, bir bütün olarak ele alındığında anayasanın eşitlik ilkesini de zedelediğini, kamu görevine girmek için başvuru yapmanın her yurttaşın anayasal hakkı olduğunu, kamu görevine girebilmek için yeterlilik sınavını geçip de sırada bekleyen yüzlerce ve belki de binlerce yurttaş, kadroların açılmasını beklerken, bunlara hiç fırsat eşitliği tanımadan geçici personelin kadrolanmasının anayasanın 8. Maddesinde ifadesini bulan eşitlik ilkesine tamamen ters düştüğünü belirtmiştir.
 
•         Anayasa Mahkemesi'nin tüm bu bulguları ortadayken, geçici personelin kadrolanmasını önermek, kamuda görev ifa eden geçici personelin umutları ile oynamaktan başka birşey olmayıp, yapılanın tam anlamı ile hem siyasi hem de sendikal popülizm olduğunu düşünmekteyiz.
 
          Bu çerçevede, hayatın her alanında hukuğun üstünlüğünü savunan sendikamız KTAMS’ın,  Anayasaya aykırılığı bu kadar açık olan bu kadrolamayı savunmasının mümkün olmadığını ve umut tacirliği yapmayacağını vurgularız.
 
          Sendikamızın kamudaki geçici personel için ortaya koymuş olduğu çözüm önerisi çok açık ve nettir. Sendikamız  KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin  16 Mart 1993 tarihli birleşiminde kabul olunan “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO)’nün Çalışma İlişkileri (Kamu Hizmetleri) İlkelerinin Uygulanmasına İlişkin 151 Sayılı Sözleşmesi Yasası” temelinde, tüm geçici personellere, kadrolu personellerde olduğu gibi olumsuz performans değerlendirmesi olmadan ve disiplin suçu işlemeden durdurulamamasını sağlayan iş güvencesi verilmesidir. Bu hususta sendikamızın  hazırlamış olduğu ve Ana Muhalefet Partisi tarafından Cumhuriyet Meclisi'ne sunulan ve ivediliğe alınan yasa önerileri ile hem 7/1979 sayılı kamu görevlileri yasası hem de 47/2010 sayılı GÖÇ yasası kapsamında çalışan geçici personele iş güvencesi verilmekte hem de bu yasalar altında çalışan kadrolu, geçici ve sözleşmeli personelin tahsisatlar, birleşik barem, izin hakları, fazladan yapılan öğrenim ve askerlik hizmetlerine kademe ilerlemesi verilmesi vb. özlük haklarının iyileştirilmesi planlanmaktadır.
 
          Sendikamız KTAMS, dün olduğu gibi bugün de  anayasa ve yasalara aykırı hiçbir uygulamayı sırf çalışanı üye yazmak adına savunmak gibi bir hareket içerisinde olmayacak ve gerek sendikal gerekse siyasi popülizm yapmayacaktır.


  ,
Facebook Facebook   Google Google  

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 2015TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
, teste,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim