KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
ÇOCUKLARA KARŞI HEPİMİZ SORUMLUYUZ
ASILSIZ İDDİALAR KARŞISINDA ÜYELERİMİZİN
SENDİKAL PLATFORM'DAN HÜKÜMETE KARŞI PRO
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
19 MİLLETVEKİLİNİN MECLİSE SUNDUĞU ÖNERGE PROTESTO EDİLDİ

19 MİLLETVEKİLİNİN MECLİSE SUNDUĞU ÖNERGE PROTESTO EDİLDİ

  Bu haber 31 Ekim 2017, SALI 15:54:36 eklenmiştir. 449 kez okunmuştur.
19 MİLLETVEKİLİNİN MECLİSE SUNDUĞU ÖNERGE PROTESTO EDİLDİ Bazı Sendika Ve Sivil Toplum Örgütlerinden Oluşan “Kabul Etmiyoruz Platformu” 19 Milletvekilinin Meclise Sunduğu Önergeyi Protesto Etti

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Platform adına ilk konuşmayı TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı yaptı. Bıçaklı, Güney Kıbrıs’taki seçimlerin de etkisiyle Kıbrıs görüşmelerine ara verildiğini belirterek, Kıbrıslı Türklerin dünyayla bütünleşme isteklerinin daha önce yüzde 65 evet oyuyla tescillenmiş olduğunu kaydetti.

19 milletvekilinin seçim yatırımı da yapmak adına toplumu milliyetçiler ve olmayanlar diye ikiye bölmeye çalıştığını savunarak, önerinin halen Meclis’te olduğunu, bu tip hareketlerin Kıbrıslıların birlikte yaşama istencine ve çözüm çabalarına zarar verdiğini kaydetti.

KTOEÖS Başkanı Selma Eylem, daha sonra, hazırlanan ortak metni basına okudu. Basın açıklaması şöyle:
19 Milletvekilinin, Meclis’in federasyonun müzakerelerde bir çözüm modeli olmaktan çıktığına ilişkin karar almasına yönelik Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına öneri sunması, seçimler için malzeme niyeti taşıyor olsa da, oldukça tehlikeli bir durum oluşturmaktadır.
Bu önergeyle;
·        Kıbrıs Türk toplumunun egemen ortağı olduğu bir Kıbrıs Cumhuriyeti’ndeki haklarından vazgeçiliyor,
·        Kıbrıs'ta iki toplumun da bugüne kadar karşılıklı kabul ettiği ve BM tarafından da kayıt altına alınan uzlaşılar yok sayılıyor,
·        Lahey ve Kopenhag görüşme süreci devam ederken muz bahçelerinde dolaşıp Kıbrıs Cumhuriyeti’nin tek yanlı AB üyesi olmasına sebep olmakla Kıbrıs Türk tarafına kaybettirilenler onaylanmış oluyor,
·        Çözüm karşıtı politikalarla Dünyadan soyutlanan suçlu gösterilen Kıbrıs Türk toplumu Annan Planındaki somut FEDERASYON  çözümüne %65 EVET demiş ve ilk kez tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. Bu barışçı duruşu, yanlış, ayrılıkçı politikalarla yıllardır dünyadan izole ettirilen Kıbrıs Türk toplumuna tutunma getirmiş, statükocuların, çözüm karşıtlarının bile sarıldığı bir durum yaratmıştır. Bireysel ve kurumsal olarak Dünya’ya Kıbrıs Türk toplumunu daha kolay anlatmış, yıllarca ÇÖZÜMSÜZLÜK damgası yemiş politikaların açtığı tahribatı düzeltmeye başlanmıştı. Bugün, bu önergeyle ve federasyon istemeyiz duruşuyla tek çözüm olan Federasyonu istemeyiz mesajı veriliyor. Kıbrıs Türk toplumu tamamen dünyadan izole ediliyor.
·        1975 Kıbrıs Türk Federe Devleti Anayasası ve 1983 KKTC Bağımsızlık Bildirgesi’ndeki Federal çözümü öngören maddeler görmezlikten geliniyor.  
           
 Bugün Kıbrıs Türk toplumunu haklı olduğu halde haksız duruma düşüren, YOKOLUŞA sürüklenen bir toplum haline getiren yanlış, ayrılıkçı politikaların yenisine imza atmak isteyenler Kıbrıslı Rumları, Kıbrıs'ın tek, AB üyesi devletinin sahibi yapanlardır. Bu anlayış milliyetçi bile değildir. Akıldan yoksun bir anlayıştır ve düpedüz ırkçı bir körlüktür. Kıbrıs Türk toplumuna bugüne kadar yapılmış en büyük kötülüktür. Kıbrıs Türk toplumunu  EŞİT ORTAK olmaktan çıkarmaya çalışmak, rotası, dümeni olmayan gemide maceraya sürüklemek demektir. Barışçılığı, çözüme olan inancını tescillemiş olmasına, karşı tarafın da birçok şeyi kabul etmesini sağlamış olmasına rağmen, güçlü son politikasını da yok etmek demektir.   Rum meclisinin görüşmelerle ilgili almış olduğu tek yanlı kararı tescilleyerek müzakere sürecinin baltalanmasına destek olmak demektir. Bu anlayış Kıbrıs’ta yaşanan trajedinin sorumlularının her iki tarafın ırkçı, şöven çevreleri olduğunu gösterdiği gibi, şövenistlerin dayanışma içinde olduklarını ispatlamaktadır.
Meclise sunulan bu önerge, Kıbrıs Türk toplumuna taşıdığı sonuçların defalarca görülmesine rağmen aynı yolda ısrar edenlerin ihaneti anlamını taşımaktadır ve asla kabul edilebilir değildir.
 
KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, DEV-İŞ, TÜRK-SEN, GÜÇ-SEN, EL-SEN, BASIN-SEN, BES, KOOP-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, ÇAĞ-SEN, TIP-İŞ, TEL-SEN, HTKS, KŞK-SEN, EMEK-İŞ, GENEL-İŞ, PETROL-İŞ, MAĞUSA TÜRK GENEL-İŞ, CTP, HP, BKP, YKP, TKP-YG, TDP, BAĞIMSIZLIK YOLU, BARAKA, BORAN KÜLTÜR MERKEZİ, TABİPLER BİRLİĞİ, K.T. HAYVAN ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ, KTEZO, ARİF HASAN TAHSİN VAKFI, UNITE CYPRUS NOW, DKB
 
TAK


  ,
Facebook Facebook   Google Google  

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 29 Mart 2016TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
, teste,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim