KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
ÇOCUKLARA KARŞI HEPİMİZ SORUMLUYUZ
ASILSIZ İDDİALAR KARŞISINDA ÜYELERİMİZİN
SENDİKAL PLATFORM'DAN HÜKÜMETE KARŞI PRO
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
36 ÖRGÜTTEN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI...

36 ÖRGÜTTEN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI...

  Bu haber 20 Ekim 2017, Cuma 13:43:19 eklenmiştir. 770 kez okunmuştur.
36 ÖRGÜTTEN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI... Yaz Saati Uygulamasına Karşı İmza Kampanyası Başlatan 36 Örgüt, “Hükümetin Saatler Konusunda Geri Adım Atması” Üzerine Gelinen Aşamayı Değerlendirmek Üzere Basın Toplantısı Yaptı.

12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

KTAMS toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda, ilk konuşmayı KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan yaparken, hazırlanan ortak bildiriyi KTOEÖS Genel Başkanı Selma Eylem okudu.
KTAMS Genel Başkanı Ahmet Kaptan, ülkenin çok zor günlerden geçtiğini, en önemlisi de hukuk tanımayan bir hükümetle karşı karşıya olunduğunu, UBP-DP hükümetinin ülkeyi uçuruma götürdüğünü savundu.
Kaptan, hükümetin 2016 yılında uygulamaya koyduğu yaz saatinin devamlılığı konusunda toplanan yaklaşık 25 bin imzanın başbakana iletileceğinin ve yasal yollara başvurulacağının duyurulmasının ardından, erken seçim kararı alınmasıyla başbakanın ‘alacağı dersin paniğiyle’, 29 Ekim’de saatleri geri alacaklarını açıkladığını savundu.
“Başbakanın bunu bile beceremediğini ve ‘bir süreliğine’ diye bir ifade kullandığını” ileri süren Kaptan, böyle bir kararın tarihte ilk olduğunu savundu.
Kaptan, sendikaların, örgütlerin, siyasi partilerin konuyla ilgili kararlılıklarının devam ettiğini belirterek, bugün itibariyle yürütmekte oldukları eylemlerini ve mahkeme kararını askıya aldıklarını ancak hükümetin bugünkü noktasından “kaydığı” anda yine sokağa ineceklerini vurguladı.
 
ORTAK AÇIKLAMA
 
KTOEÖS Genel Başkanı Selma Eylem 36 örgütün hazırladığı ortak açıklamayı okudu.
Ortak açıklama şöyle:
Hükümet saatler konusunda geri adım atarak önceden aldığı kış mevsiminde yaz saatine devam etme kararından vazgeçmiştir. Ancak bu adım  yarım atılmış, yapılan açıklamada kış saati uygulamasının belirli bir süre için uygulanacağı belirtilmiştir. Bu nedenle toplumumuzun tüm kesimlerinin ortaya koyduğu irade ve eylem birlikteliğiyle yapılan mücadeleyi askıya almış olduğumuzu belirtmek isteriz.
Hükümete süreci takip edeceğimizi, kararlı olduğumuzu, kış saatinin, uygulanan ülkelerdeki süreyle eşit sürede  ülkemizde de uygulanması gerektiğini, aksi takdirde mücadeleyi yeniden başlatacağımızı bildiririz.
UBP-DP hükümetinin tüm karşı çıkışlara rağmen TC'de alınan kış mevsiminde yaz saati uygulamasına devam etme kararı toplumumuza yapılan dayatmalardan biriydi. Bu dayatmaya karşı sürdürülen  mücadeleye destek veren toplumumuza teşekkür eder, hep beraber binlerce imzayla ortaya koyduğumuz bu irade, basiretsiz, iradesiz, halkından kopuk hareket eden hükümete ve dayatma politikalara karşı kazanılan bu başarı, bu toplumun gerektiğinde birbirine kenetlendiğinin ve baş kaldırdığının, örgütlü mücadeleye sahip çıktığının kanıtıdır. Bu iradeyle geçen yıl yaşanan ve katliam gibi sonuç veren kazada ölen yurttaşlarımızın anısına sahip çıkılmıştır.
Karanlık olan yollarımızda binlerce insanımızın, çocuklarımızın, öğrencilerimizin sabah zifiri karanlıkta yollara dökülmesine engel olunmuş, tüm canlıların güneşe olan uyumunu reddeden akıl ve bilim dışı olan uygulamaya karşı çıkılmıştır.
Dünya’yla entegre olmaya çalışan bir toplumun Dünya’dan izole edilmesi kabul edilmemiş, karşı durulmuştur.
Yasaya aykırı karar üreten ve yaz saatine devam kararı veren UBP-DP hükümetinin geri adım atmasına neden olan halk iradesinin yanında, seçimlerin yaklaşmış olması da etkili olmuştur.
Verilen bu karar toplumsal yarar adına değil oy kaygısıyla alınmıştır.
Aynı zamanda, yasayı çiğneyerek yaz saati uygulamasına devam etme kararının  alınmasıyla ilgili hukuki süreç başlatılacak olması da geri adım atılmasına etken olarak görünmektedir. Hükümet oluşacak toplumsal muhalefetten oy kaybına uğramayı ve yasa dışılığının mahkeme tarafından tescillenmesini göze alamamıştır.
Bizler, sendikal platform, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak saat dayatmasına karşı başlattığımız mücadeleye destek veren tüm toplumumuza bir kez daha teşekkür ederiz.
 Dayatmalara boyun eğmeyeceğimizi, çözüm ve barışın sağlanacağı ülkemizde eşit, adil, demokratik, bağımsız ve özgür bir Kıbrıs için toplumsal mücadeleyi yükseltip, toplumsal dayatmalara boyun eğmeyeceğimizi, dün olduğu gibi bugün de ve yarın da Kıbrıs Türk toplumunun varoluş mücadelesine sahip çıkacağımızı bir kez daha ortaya koyarız.
 
TAK


  ,
Facebook Facebook   Google Google  

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 29 Mart 2016TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
, teste,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim