KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
Dünya Emek Haberleri
KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI

Birleşik Metal-İş Grev İlan Etti
 
MESS ile Birleşik Metal-İş arasında süren grup toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşmazlık çıktı. Birleşik Metal-İş grev ilan etti ve örgütlü olduğu işyerlerinde grev kararlarını asmaya başladı 

Birleşik Metal-İş, greve gidiyor. 9 Şubat günü gerçekleştirdiği başkanlar kurulu toplantısında grev kararı verdi ve grev kararı BMİS’in örgütlü olduğu işyerlerinde asılmaya başladı. BMİS’in örgütlü olduğu 28 işyerinde 15 bine yakın işçiyi kapsayan grev kararı, Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile yapılan grup toplu iş sözleşmesi sürecindeki anlaşmazlık sonucu oluştu. 

BMİS’in grev kararı üç temel gerekçeye dayanıyor: 

1- Yüzde 5, 35 zam oranı düşüktür. Düşüktür, çünkü 2008 krizi şirketlerin büyük kısmının hükümetten aldıkları teşviklerle sıkıntı yaşamadıkları ama işçilerin gerek çalışma gerek yaşam koşullarının geriletildiği bir kriz olmuştur. Düşüktür, çünkü 2009'un ikinci yarısından itibaren ama özellikle 2010 yılında metal işkolunda gerçekleştirilen büyümenin hiçbir şekilde karşılığı değildir. 

2- Ücret zam yöntemi grup sözleşmesinin prensiplerini ortadan kaldırmış, her işyerine farklı zam uygulaması, aynı saat ücretini alan ancak farklı işyerlerinde çalışan işçilerin farklı zamlar almalarına neden olmaktadır. 

3- 4857 No’lu İş Kanunu’ndaki değişiklikler ve hükümetin taslakları toplu iş sözleşmesinin imzalanmasından sonra tarafların iradelerinin dışında değişmesine yol açma tehlikesi taşımaktadır. Bu toplu sözleşme düzeni açısından uygun bir durum değildir, çünkü toplu iş sözleşmeleri tarafların kendi iradeleriyle imzaladıkları metinlerdir ve taraflar kendi iradelerinin dışında değişmesi ihtimal dahilinde olan metinleri imzalamamalıdırlar. 

Birleşik Metal-İş TİS Uzmanı İrfan Kaygısız, üçüncü maddeye örnek olarak MESS’in grup toplu iş sözleşmesinde sunduğu kıdem tazminatı ile ilgili ucu açık ‘Yasaya göre düzenlenir” hükmünü gösterdi. Kaygısız, kıdem tazminatı konusunun ilerleyen günlerde çıkabilecek bir yasaya havale edilemeyeceğini ve kıdem tazminatının net bir şekilde tanımlanması gerektiğini söyledi. 

Grev kararları asılıyor 
10 Şubat tarihinde BOSAL, ARFESAN, AREVA, DEMİSAŞ işyerlerinin grev kararları asıldı. Bugün de (11 Şubat) BEKAERT, Standart Depo (Kocaeli), Çayırova Boru, Kroman Çelik, SARKUYSAN, Yücel Boru (Gebze), Yücel Boru (İstanbul Anadolu Yakası), DORUK (Eskişehir) ve SCM (Bursa) işyerlerinde grev kararı asılacak. 

Sendika.Org 

 


 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim