KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
Dünya Emek Haberleri
KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI

Tunus’ta 17 Aralık’tan beri devam eden halk isyanı sonuç verdi; 23 yıldır iktidarda olan hükümet devrildi. Devlet Başkanı Zeynel Abidin Ben Ali ise ülkeden kaçtı. Ben Ali'nin Paris, Malta ya da Dubai'ye gittiği sanılıyor 

İşsiz bir üniversite mezununun bedenini ateşe vererek başlattığı isyana daha fazla dayanamayan Devlet Başkanı Zeynel Abidin Ben Ali bugün (14 Ocak) hükümeti feshettiğini açıkladı. Tunus’ta 6 ay içinde seçim yapılacak. 

Ben Ali'nin kaçtığının öğrenilmesinin ardından, Başbakan Muhammed Ghannouchi’nin geçici olarak yerine geçtiği söylendi. Daha önce legal ve yasaklı Tunuslu temel muhalif partiler Paris’te yayınlanan ortak bir deklarasyonda Ben Ali’nin gitmesi ve altı ay içinde seçimleri organize edecek bir geçici hükümetin kurulmasını istemişti. 

23 yıldır Tunus’u “tek adam” olarak yöneten Ben Ali dün yaptığı açıklamada 2014 yılında aday olmayacağını açıklamış, daha fazla ifade özgürlüğü ve sansüre son verme sözü vermişti. Ancak Ben Ali ve hükümetin tamamen gitmesini isteyen Tunus halkı bu sözlere kulak asmadı ve eylemlere bugün de devam edildi. Dün Ben Ali’nin açıklama yaptığı sırada yapılan eylemlerde keskin nişancılar halka ateş etmiş ve 13 kişi hayatını kaybetmişti. Dünkü eylemlerde katledilenlerle birlikte eylemlerin başlamasından bu yana 79 kişi hayatını kaybetti.

Ben Ali’nin dünkü açıklamalarından sonra bugün devam eden eylemlerde halk İçişleri Bakanlığı’nı kuşattı. Çıkan çatışmalarda polis gaz bombaları ve ateşli silahlarla halka saldırdı. “Rejim düşene kadar ayakta olacağız”, “Ben Ali defol”, “Ben Ali dışarı” sloganlarının atıldığı eylemler sırasında Devlet Başkanı Ben Ali yeni bir açıklama yaparak hükümeti görevden aldığını açıkladı. 

Eylemlerin başından bu yana Ben Ali dört kez açıklama yapmak zorunda kaldı. İlkin temel besin maddelerinin fiyatları düşürüldü ancak eylemler durmadı. İçişleri Bakanı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda bakanın görevden alınması da halkın öfkesini dindirmedi ve böylece Tunus’ta işsizlik ve hayat pahalılığına karşı başlayan eylemler 4 haftada 23 yıllık iktidarı devirmiş oldu. 

Sendika.Org 

 

 
, teste,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim