KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
ZAMLAR İÇİN BAŞBAKANLIĞA SİYAH ÇELENK!
BASIN EMEKÇİLERİNİN ÇALIŞMA KOŞULLARI İY
ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARINA DA EŞEL MOBİL
“HALK DA ÇALIŞANLAR DA BUNU HAK ETMİYOR”
"REFORM ÖNCE ZİHNİYETLERDE OLMALIDIR"
Kadın ve Siyaset

Kadın ve Siyaset

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 12:48:08 eklenmiştir. 4396 kez okunmuştur.
Yazar : Biriçim BENGİHAN


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kadının siyasette olmasını beklemek yaz günü kar yağmasını beklemek gibi bir zor…

Kadın yüz yıllardır gerek sosyal yaşantısında gerekse iş hayatında kendine yer bulmak için çok zorlanmıştır.Erkek egemenliğini yıkmak hiç kolay olmamış,her başarılı erkeğin arkasında bir kadınolduğu söylenmiştir.Ama artık günümüzde erkeğin arkasında değil kadın yanında.Eşiyle mücadele veren,evine ekmek parası götüren,evi tüm sorumlulukları ile çekip çeviren bir kişi.Evi ve eşi için bu böyle gidiyor günümüzde. Peki, sosyalleşme ve evin dışına çıkmakta erkekle eşit mi bence hayır.Çünkü pek çok rolü var onun gün içinde. Sabah iyi bir anne,öğlen iyi bir çalışan, gece iyi bir eş ve anne.Tüm kesiminin kadından beklentileri çok ama bu beklentiler ne yazık ki  “ben” odaklı.İyi yemek ve ütü yapar tamam iyi bir eştir.İyi çocuk yetiştirir tamam iyi bir annedir.Hep birilerini mutlu etmek için kendinden çok fedakârlıklar yapar.Kadın sosyal bir aktiviteye katılmak ister ilk önce düşündüğü çocuğuna kim bakacak, sonra evde yemeği kim yapacak en önemliside eve erken dönüp etrafı toplamaktır.Hep bu bir şeyleri toparlama,bir şeylere yetişme gailesi onu zamanla uzaklaştırır isteklerinden de hayallerindende.Düşünemez olur kendini. Eşi,çocuğu,annesi ve babası düşünür, onun yerine planlar ne olması gerektiğini.Sosyalleşemez artık. Evden işe işten eve bir döngünün içinde dolaşır durur yıllarca.

 

Günümüzde 50 kişilik meclisimizde sadece 4 milletvekili kadın vardır.Ama bugün çalışmayan,araba süremeyen,eğitim alamayan kadın yok.Konu, evin dışına açılmak olunca özgüven eksikliği ve cesaretsizlik oluyor.Destek alamıyor çünkü en yakınlarından.Onun rolü ev içinde belli zaten.Birkaç cesaretli kadın girişimci olduğu zamanlarda da hemen karalamalar başlıyor.Geri atılmak isteniyor kadın.Korkuluyor, çünkü kadının elinin değdiği her yerin daha güzel ve başarılı olabileceğinden.Yıllarca alışılmış çünkü yönetici konumuna hep erkeklerin getirilmesi.Sömürülmüş bir bakıma evde ve iş yerlerinde emekleri.Üzerlerine basılarak çıkılmış üst basamaklara. Sonrasında işi öğreten,yönlendiren ve toparlayan yine o olmuş....

Biraz cesaret ve güvenle çıkmalıyız artık evin dışına. Mademki her yönden özgürüz artık fikirlerimizi ve yapabileceklerimizi göstermeliyiz bu topluma.Kadınlar destek olmalı kadınlara.Seçebilmeli artık bir kadın milletvekilide,müdürde,yöneticide.Güçlü kadın yöneticilerden örnek alınmalı.Kadın olmak ikinci planda olmak değil.Eşitlik istiyorsak her yerde eşitliği sağlamalı.Beden gücüyle olmasa da fikir ve düşünce gücüyle debir şeyler başarabiliriz.Herkesin içinde başarma isteği vardır.Yeterki uygun zaman ve imkan verilsin.Hayal etmek güzeldir ama o hayali gerçekleştirmek bir o kadar daha güzel.


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Biriçim BENGİHAN Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 29 Mart 2016TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim