KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
ANAYASA MAHKEMESİ HAKLILIĞIMIZI TEYİT ET
ENGELLERİ AŞMAK HEPİMİZİN GÖREVİ...
ASGARİ ÜCRET: 2.057 TL, AÇLIK SINIRI: 2.
Koğuş Sistemi / Suçlu Kimdir

Koğuş Sistemi / Suçlu Kimdir

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 12:45:40 eklenmiştir. 4513 kez okunmuştur.
Yazar : Sıtkı BAYHAN


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

          Suçlu çocuk ve genç yoktur. Gelişme çağında insanın içinde yaşadığı koşulların onun nasıl bir insan olacağını, kişiliğini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle suçlu kimdir değerlendirmesini yaparken bireyin suçluluğunu yalnız onun bireysel bir durumu olarak değerlendirmek içinde yetiştiği olumsuz toplumsal koşulları göz ardı etmek, bugünkü şartlarda olanaksızdır. Bu nedenle suçluluğun değerlendirilmesinde bu suçluları hazırlayan olumsuz toplumsal çevrenin de dikkate alınması gerekir. 

Bir de suç ortamından gelenleri ıslah edeyim derken daha profesyonel suçluların yanına koyarsanız adeta yeni suç makinelerini cezaevlerinin koğuşlarında üretmiş olursunuz. 

Koğuş sistemine dayanan cezaevimizde koğuş 15 ile 50 kişinin 24 saat yaşamı birlikte paylaştıkları yerlerdir. Buraların koğuş ağalığından ayakçılığa kadar yazılı olmayan kuralları vardır. Koğuş esasına dayanan cezaevi sisteminde koridorlar idareye, yaşam yerleri ise mahkumlara ait olduğundan dolayı (kameraların konuşlandırılıp gözlem yaptıkları yerler de buna müsaittir) olaylar gelişmeden önce idare haberdar olup önleyici tedbirler alamadığı gibi, çıkan olayları bastırmak için çok büyük fedakarlıklar yapmak gerekebilir. Bu bakımdan cezaevlerindeki güvenlik ve yeniden sosyalleştirme sorunlarının temelinde çağdışı kalmış cezaevi mimarisine dayanan infaz sistemimiz bulunmaktadır. Gerçekten de koğuş sistemine dayanan cezaevimizde güvenlik ve sosyalleştirme sağlanamamaktadır. Çoğu kez yatacak yer problemi olan koğuş sisteminde bırakın sosyalleşmeyi, görevlilerin buralarda sayım yapabilmesi bile çok zor olmaktadır. 

Yeniden sosyalleştirmenin ve ıslah etmenin başarıya ulaşabilmesi öncelikle cezaevinin çağdaş fiziki koşullara kavuşmasına, uzman personele ve iyi yöneticilere bağlıdır. Bizim cezaevinde bu koşulların olmaması ve aşırı yığılma sebebi ile hükümlülerin ıslah edilmeden tahliyeleri ile sonuçlanmaktadır. Bu sebeble de tahliye olan mahkumlar dışarı çıkınca çok kısa bir süre sonra başka bir suç işleyip cezaevine giriyorlar.


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Sıtkı BAYHAN Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 2015TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
, teste,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim