KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
KTAMS 61 YAŞINDA…
HASTANELERDEKİ HİZMET GÖREVLİSİ EKSİKLİĞ
MERKEZİ CEZAEVİNDEKİ GREV SONA ERDİ
CEZAEVİNDEKİ GREV 2. GÜNÜNDE
MERKEZİ CEZAEVİ’NDE TAM GÜN GREV...
Neden Kamu Görevlisine Siyaset Yasağı Kalkmalıdır?

Neden Kamu Görevlisine Siyaset Yasağı Kalkmalıdır?

  Bu yazı 05 ARALIK 2014, Cuma 12:41:13 eklenmiştir. 3596 kez okunmuştur.
Yazar : Mehmet OYTAM


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

 

 

Ülkemizin, her alanını siyasetin idare ettiği bu düzende neden hala

kamu görevlilerine siyaset yasağı devam etmektedir? Gelin bu sorunun yanıtını

hep birlikte arayalım.

 İlk olarak, siyasi partilerinin kendi iç yönetimlerine bakmak lazım. Hemen hemen tüm siyasi partilerde, parti meclislerinin üretmiş oldukları siyasi veya diğer kararları, bir üst makam olan parti merkez yönetimlerine sunarlar. Bu kararlar, merkez yönetim kurullarında değerlendirilerek son halini alırlar ve almış oldukları bu kararları hayata geçirilmeye çalışırlar. Hükümette olan partilerin almış oldukları kararlar ise tüm toplumu etkilemektedir. Tüm toplumu ilgilendiren kararların alındığı bu gibi organizmaların hiç birinde kamu görevlisinin yer almamaktadır. Bunun sebebi de kamu görevlisine uygulanan siyaset yasağıdır. Ne ilginçtir ki bu tür toplantılarda alınan kararların da uygulayıcısı kamu görevlileridir.

Kamu görevlilerine uygulanan siyaset yasağı kalkmadığı sürece, mevcut siyasi partilerimizin yönetim yapıları da değişmeyecektir ve bu yönetim yapıları içerisindeki partilerimizin de ülkede var olan  bir  çok soruna çözüm üretmeleri nerdeyse imkansızdır. Bu söylemi biraz açmak gerekirse; ilk olarak bu ülkenin en büyük sıkıntılarının başında gelen sorun vergi toplayamamadır. Bu sorunun çözümüne yönelik bir adım atılamamasının sebebi de mevcut siyasi parti yönetimlerinin tamamının özel sektörde iş yapan kişilerden oluşmasıdır. Bu nedenle özel sektörün vergilendirilmesi ile ilgili kesin sonuçların alınabileceği kararların, karar organizmalarının tüm üyelerinin özel sektör temsilcisi olduğu bir kurumda alınması imkansızdır. (kamu görevlilerinden her ay vergileri kesilmektedir).

Yine mevcut yönetim kurulu üyeleri ile siyasi partilerin sosyal politikalar üretmesi de zordur. Örneğin, asgari ücretin belirlenmesi ile ilgili kesin tanıların belirtildiği bir uygulama yoktur. Genellikle mevcut hükümetlerin emek için öngördüğü   değer üzerinden asgari ücret belirlenmektedir. Diğer önemli bir konu ise sağlıktır. Devlet hastahaneleri bilinçli bir şekilde itibarsızlaştırılıp, toplumun sağlık hizmetlerini özel sektörden almaları sağlanmaktadır.  Özel sektörde sağlık hizmeti veren bir çok  kuruluşun sahibi veya yöneticisi de bu siyasi partilerimizin karar alma organlarında yer almaktadır. bu koşullarda bir siyasi partinin devlet hastahaneleri ile ilgili olumlu politika belirlemesi de pek kolay görülmemektedir. Son olarak değinmek istediğin diğer bir konu ise eğitimdir. Tıpkı sağlıktaki gibi eğitim sektöründe de devlet okulları itibarsızlaştırılıp özel okullara bir yönelme sağlanmaktadır. Ne yazık ki bu sektörde eğitim veren bir çok kurulusun  sahibi ve ya yöneticisi da siyasi partilerin karar alma organlarında yer almaktadır. Bu nedenle eğitim sektöründe de siyasi partilerin toplumun çıkarları yönünde karar almaları pek de mümkün değildir.

Yukarda değinmiş olduğum bir kaç nedenden dolayı bile kamu görevlilerine siyaset yasağının kaldırılması şarttır. Kamu sektörünün en büyük savunucusu olan kamu personelinin, uygulayıcı pozisyondan çıkıp, karar

alma mekanizmalarının içerinde, hak etmiş oldukları

yerleri almaları gerekmektedir.

Bunun için çok geç bile kalınmıştır.


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Mehmet OYTAM Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 2015TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim