KIBRIS TÜRK AMME MEMURLARI SENDIKASI
KTAMS İLE DEVLET TİYATROLARI ARASINDA PR
FİLİSTİN KATLİAMINI KINIYORUZ
ANAYASA MAHKEMESİ HAKLILIĞIMIZI TEYİT ET
ENGELLERİ AŞMAK HEPİMİZİN GÖREVİ...
ASGARİ ÜCRET: 2.057 TL, AÇLIK SINIRI: 2.
Yayılmacı ve Ayrılıkçı Politikalara Hayır!

Yayılmacı ve Ayrılıkçı Politikalara Hayır!

  Bu yazı 04 ARALIK 2014, Persembe 10:26:05 eklenmiştir. 5249 kez okunmuştur.
Yazar : Ahmet KAPTAN


12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kıbrıs sorununun çözümü için yıllardır sürdürülen görüşmelerde gelinen son nokta Kıbrıs Türk Toplumu için hiç de ümit verici değildir.

         Yıllardır süren, neredeyse dünyanın en eski sorunlarından biri olan Kıbrıs sorunu nedeniyle meydana gelen çatışmalarda her iki toplum da büyük acılar yaşamıştır. Birçok insan canından, malından olmuş birçoğu da dünyanın başka ülkelerine dağılmıştır. Sonuçta mutlu olan ganimet düzeninden beslenen küçük bir azınlık olmuştur.

         Kıbrıs Türk toplumu olarak bugün içinde bulunduğumuz durum belirsizlik, gelecek kaygısı ve ekonomik olarak dışa bağımlılıktır. Bu durumdan tek çıkış yolu Kıbrıs sorununun çözümünden geçmektedir.

         Kıbrıs sorununun çözümü için yıllardan beri sürdürülen müzakerelerde zaman zaman ümit verici gelişmeler, yakınlaşmalar sağlanmasına rağmen şu anda tekrar sıfır noktasına dönülmüştür. Doğu Adeniz’de bulunan doğal gaz, çözüm sürecinin tıkanmasına neden olmuştur. İki toplumun refahı ve gelişmesi için değerlendirilmesi gereken bu doğal zenginlik ne yazık ki çözüm sürecinin önünü tıkamak için kullanılmaktadır.

         Türk gemilerinin bölgeye gelmesini bahane eden Anastasiadis görüşmelerden çekilirken siyasi geleceğini çözümsüzlük siyaseti üzerine kuran Sn. Eroğlu da Kıbrıs Türk halkının çözüm iradesini zayıflatmak için hayali haritalar ortaya atarak korku senaryoları üretmeye başlamıştır.

         Kıbrıs sorununa taraf ülkelerin  Kıbrıs’la ilgili farklı öncelikleri, kendi çıkarlarına dair stratejik planları vardır. Ancak, Kıbrıslıların güvenli ve istikrarlı bir geleceğe ihtiyacı vardır. Bu da Kıbrıs sorununa kalıcı bir çözüm bulunması ile mümkündür.

         Sendikalara ve sivil toplum örgütlerine bu aşamada büyük görev düşmektedir. Adayı savaşa veya kalıcı bölünmeye  iten yayılmacı ve ayrılıkçı politikalara karşı mücadele etmeliyiz. İki toplum liderlerini bir anlaşmaya varmaları için teşvik edecek hatta gerekirse baskı yapacak yeni fikir ve hareketler geliştirmeliyiz.

         Bölgemizde gerginliği tırmandırıcı tüm faaliyetlere  bir an önce son verilmeli, tüm tarafların kazanacağı, eşitliğe dayalı adil bir ortaklık için, liderler derhal  görüşme masasına gelmelidir


Facebook Facebook   Google Google  
YORUM YAPIN SÖZ SİZDE!


Adınız (Yorumda görünecek) :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
 

Diğer Ahmet KAPTAN Yazıları

 

KAMU GÖREVLİLERİ YASA TASARISI İÇİN KAMU GÖREVLİLERİ YASASI 2015TIKLAYINIZ.

 

 
 
Sitemizi başarılı buluyor musunuz?
Başarılı buluyorum
Daha başarılı olabilir
Başarısız buluyorum
Diger anketlerimiz için tıklayın...
 
teste, ,
 

© Copyright 2017 ktams.com
Her hakkı saklıdır.
İdeza Bilişim