KTAMS “YETER!” DEDİ

Örgütlü olduğu iş yerlerinde bugün tam gün grev uygulayan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), zamları ve hükümetin zamlar karşısında vatandaşın alım gücünü koruyamaya yönelik önlem almamasını Meclis önündeki eylemle protesto etti.

Eyleme katılanlar, ”Yeter”, “Zamların Altında Ezilmeyeceğiz” ve “Krizin Bedelini Krizi Yaratanlar Ödesin” pankartları taşıdı.

SİYAH BALONLAR VE SİYAH KIYAFETLER

Bu sabah saat 09.30’da KTAMS genel merkezi önünden hareket eden eylemciler yürüyerek saat 10.00’da Cumhuriyet Meclisi önüne geldi. Siyah balonlar ve siyah kıyafetlerle dikkati çeken eylemciler düdük, davul ve trampetlerle hükümeti protesto etti.

Meclis önünde basın açıklaması yapan sendika yetkilileri daha sonra Meclis’e girerek hazırladıkları ve sabit gelirli, kamu görevlisi ve asgari ücretliyi koruyacak yasa önerilerini hükümete ve Meclis’e sundu.

BENGİHAN: “HÜKÜMET VE CUMHURBAŞKANLIĞI ÖRTÜLÜ ÖDENEKTEN NE KADAR FEDAKÂRLIK YAPMIŞTIR?”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Meclis önünde yaptığı konuşmada, TC’ye ekonomik ve siyasi bağlılıkla birlikte TL’deki değer kaybının krizde etkili olduğunu kaydederek, 4’lü koalisyon hükümetinin uyguladığı ekonomik politikanın asgari ücretliyi, sabit gelirliyi ve kamu görevlilerini koruyamadığını, aksine zamlar yapılarak halkın belinin daha da büküldüğünü ifade etti.

“EMEKÇİLERİN TÜM VÜCUDU TAŞIN ALTINDA”

Krizin bedelinin emekçilere ödetilmek istendiğini kaydeden Bengihan, hükümetin toplumsal seferberlik ilan edilmesi ve herkesin elini taşın altına sokması çağrısına yönelik emekçilerin “tüm vücudunu taşın altına soktuğunu” anlattı.

Teşvik, muafiyet ve aflarla daha da zenginleşen sermaye kesimi ve üniversite patronlarının ne kadar kurumlar vergisi ödediğini soran Bengihan, hükümet edenlerin veya Cumhurbaşkanı’nın örtülü ödenekten ne kadar fedakârlık yaptıkları sorusunu da yöneltti.

Dar ve sabit gelirlilerin ayrıca kamu çalışanlarının her ayın sonunda hesaplanacak hayat pahalılığı oranında maaşlarına artış alması gerektiğini ifade eden Bengihan, buna yönelik yasa önerilerini hazırlayıp Meclis’e getirdiklerini söyledi.

Bengihan, sorunlar karşısında çözüm üretmekte yetersiz kalanların hükümet etmede de yetkili olamayacaklarını belirtti.

BARÇIN: “HAYAT PAHALILIĞI ÖDENEĞİNE DOKUNMAYA KALKAN ELLERİ KIRARIZ”

Sendika Genel Sekreteri Devrim Barçın da hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Basın açıklaması şöyle:

Kuzey Kıbrıs’ta Türk Lirası kullanımına mahkum bırakılmamız ve Türk Lirası’nın Döviz karşısında aşırı değer kaybetmesi sonrası yüksek enflasyon oluşmuş ve ücretli çalışan kesim alım gücünü yarı yarıya kaybetmiştir.

Enflasyon karşısında alım gücünün yitirilmesine karşın üst üste yapılan zamlar ile gerek asgari ücretlinin gerekse kamu çalışanının beli daha da bükülmüş, net Asgari Ücret’in 2 Bin 279 TL olduğu ülkemizde Açlık Sınırı 2 Bin 625 TL’ye ulaşmıştır. Tüm bunlar yaşanırken Hükümetin gerçek anlamda alım gücünü korumaya yönelik bir adım atmaması ise ücretli çalışanları her geçen gün daha da mağdur etmektedir.

Bizler sadece eleştiri üzerine bir sendikacılık yapmayı kendine misyon edinmiş bir sendika olmayıp alternatif öneriler ile sendikal yaşantımıza devam etmekteyiz. Toplumumuzun dayatmalara boyun eğmemesi, bir yerlere el avuç açmaması adına yaşanan tüm sıkıntılarda taşın altına elini koymayı bilmiş bir sendika olarak Hükümetin yapmış olduğu zamlar sonrası çalışanların alım gücünü korumaya yönelik hiçbir adım atmamasına ARTIK YETER diyoruz. Elimizi verdik Kolumuzu değil tüm vücudumuzu aldınız.

Tüm bunlar yetmezmiş gibi Maliye Bakanı Sn. Serdar Denktaş’ın gerçekleşen Hayat Pahalılığını maaşlara tam olarak yansıtamayacaklarını ifade etmesi ise artık bardağı taşıran son damla olmuştur. Buradan çok açıkça ifade etmek istiyoruz ki sendikamız KTAMS ve üyeleri kesinlikle ama kesinlikle yasal hakkımız olan Hayat Pahalılığı Ödeneği Hakkına dokundurtmayacak, dokunmaya kalkanlara da gereken dersi verecektir.

Sendikamız KTAMS, ücretli çalışanların zamlar karşısında alım gücünü korumak adına gerek 22/1975 sayılı Asgari Ücretler Yasası gerekse Sosyal Yardım, Engelli Maaşı alanlar ile Kamu Çalışanlarını ilgilendiren mevzuatlarda 1 Temmuz 2018 ile 1 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşen Hayat Pahalılığı oranının kriz süresince her ay sonu maaşlara yansıtılmasını öngören yasa önerilerini hazırlamış ve Meclise sunmak üzere bugün örgütlü olduğu tüm iş yerlerinde üyeleri ile yoğun katılımlı bir greve çıkmıştır.

Hükümete ve Ana Muhalefete buradan sesleniyoruz. Derhal emekçilerin alım gücünü korumaya yönelik Yasa Önerilerimizi Meclis gündemine taşıyın ve önerilerimizi yasalaştırarak çalışanları bir nebze olsun rahatlatın.

KTAMS YETKİLİLERİ HÜKÜMETLE GÖRÜŞTÜ

KTAMS yetkilileri bugün Meclis önündeki eylemin ardından, Başbakan Tufan Erhürman, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ile Meclis’te bir araya geldi.

Basına kapalı gerçekleştirilen görüşmelerde, sendika yetkilileri hükümete hazırladıkları yasa önerisini sundu.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, hükümetle görüşmelerinin ardından basına açıklama yaptı.

Bengihan, sendikanın ülkede maaş alan dar ve sabit gelirlilere, sosyal yardım maaşı alanlara, asgari ücretlilere ve tüm kamu çalışanlarına hayat pahalılığı ve kriz karşısında alım gücünün korunabilmesi için hayat pahalılığı oranının her ay sonunda yansıtılabilecek şekilde bir öneri hazırladıklarını söyledi.

Yasa önerisinin bir yıllık süreyi kapsadığını kaydeden Bengihan, hükümet yetkililerinin önerileri kabul ederek, sendika yetkililerine teşekkür ettiklerini bildirdi.

“SÜRECE DAHİL EDİLMEDE UZLAŞTIK”

Bengihan, bundan sonraki süreçte ülke ile ilgili ekonomik ve sosyal konularda iş birliği içerisinde olunacağı ve verilecek kararlarda sendikanın da sürece dahil edileceği konularında hükümet yetkilileri ile uzlaştıklarını söyledi.

Ana muhalefet partisini temsilen hiçbir vekilin sendikanın yasa önerisini almaya gelmediğini kaydeden Bengihan, bu durumu eleştirdi.

TAK